Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Wiślicki Jan

Jan Krzysztof Wiślicki

ur. w 1957 roku w m. Warszawa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 461/2018
Biogram
Jan Wiślicki, w latach 70-tych XX wieku będąc pracownikiem Huty „Warszawa” i w latach 80-tych jako student Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uczestniczył w działaniach opozycji demokratycznej.
W latach 1977-1978 przechowywał w swoim mieszkaniu w Warszawie wydawnictwa sygnowane przez "KOR", a w latach 1983-1988 wydawnictwa NSZZ „Solidarność”. Brał także udział w ich kolportażu na terenie Łodzi i Warszawy. 
W okresie studiów w Toruniu, od marca 1980 r. był  ściśle związany z redakcją „Wolnego Słowa”- Biuletynu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, w którym publikował rysunki publicystyczne i  współtworzył stronę graficzną. 
Dnia 13 grudnia 1981 r. został zatrzymany i poddany przesłuchaniu przez Służbę Bezpieczeństwa. W okresie od grudnia 1982 do marca 1983 r. współtworzył album fotograficzny „Strzebielinek 82’ – Obóz Internowanych”, przedstawiający internowanych działaczy opozycyjnych.
W 1984 r. był członkiem Niezależnego Ruchu Artystycznego w Toruniu. Brał udział w wystawie „Pamięć i Świadectwo”, zorganizowanej w Sali Spotkań o.o. Redemptorystów w Toruniu i poświęconej męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszko. W roku akademickim 1984-1985 został relegowany z uczelni. 
Od września 1989 r. jako grafik i dziennikarz był w zespole redaktorskim reaktywowanego tygodnika „Wolne Słowo”.
W związku z prowadzoną działalnością opozycyjną był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków