Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Skowroński Adam

Adam Andrzej Skowroński

ur. w 1931 roku w m. Kołomyja
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 356/2015
Biogram
Pan Adam Skowroński w  styczniu 1978 r. zaangażował się w działalność struktur Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, tworzonych we Wrocławiu przez Adama Pleśniara, uczestnicząc w wykładach oraz zajmując się kolportażem literatury i prasy drugiego obiegu. 
W sierpniu 1980 r. współorganizował strajk w Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu, a we wrześniu został  członkiem kierownictwa MKS NSZZ Solidarność. Dnia 1 września 1980 r. wszedł w skład Komitetu Założycielskiego Solidarności w Kombinacie Geologicznym we Wrocławiu.
W lutym 1981 r. pan Adam Skowroński został wybrany na wiceprzewodniczącego Krajowej Komisji Interwencyjnej przy NSZZ Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z pracy, a następnie ukrywał się, kontynuując działalność konspiracyjną.
Pan Adam Skowroński został internowany 30 marca 1982 r. w Ośrodku Odosobnienia w Nysie. Ze względu na ciężki stan zdrowia pan Adam Skowroński został przeniesiony 12 lipca 1982r. do szpitala w Nysie. Po opuszczeniu szpitala przeniesiono go do O.O. w Grodkowie, gdzie przebywał do 31 sierpnia 1982 r. . 
7 września 1982 r. uczestniczył w manifestacji po pogrzebie tragicznie zmarłego Kazimierza Michalczyka, podczas której został aresztowany. Z powodu pogorszenia stanu zdrowia wskutek intensywnych przesłuchań, następnego dnia został zwolniony. 
W okresie 1982 - 1983 Adam Skowroński był zaangażowany w działalność Solidarności Walczącej.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:
Biogram w Encyklopedii Solidarności