Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Stanisław Dec

ur. w 1934 roku w m. Rakszawa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 99/2013
Biogram
Był pracownikiem Łańcuckiej Fabryki Śrub. W 1980 r. współtworzył struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na terenie swojego zakładu pracy. Działał również w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” na terenie gminy Łańcut, uczestniczył m.in. w strajku w siedzibie byłej Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych w Rzeszowie na przełomie 1980/1981 r. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność związkową, był kolporterem nielegalnych wydawnictw, uczestniczył w spotkaniach członków NSZZ „Solidarność” na terenie zakładu pracy i w miejscu zamieszkania w Soninie. Angażował się w prace Duszpasterstwa Rolników i Towarzystwa Trzeźwości w swojej miejscowości oraz brał udział w  nabożeństwach w intencji „Solidarności” w kościele parafialnym w Soninie. Jego działania miały związek z tworzeniem podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w Soninie i Łańcucie. W związku z organizacją spotkań w gronie związkowców funkcjonariusze SB prowadzili obserwację jego miejsca zamieszkania oraz osób tam się gromadzących. Przeprowadzali również w jego domu rewizje, m.in. w dniu 27 kwietnia 1984 r. Był przesłuchiwany w Rejonowym Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Łańcucie.
Decyzją szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Rzeszowie w maju 1988 r. został umieszczony na liście osób przeznaczonych do internowania ze względu na prowadzoną działalność opozycyjną. 
16 marca 1989 r., jako zastępca przewodniczącego, wszedł w skład czternastoosobowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Łańcuckiej Fabryce Śrub. Był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1983-1985.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN