Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Zieliński Jarosław

Jarosław Stanisław Zieliński

ur. w 1962 roku w m. Lipno
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 337/2021
Biogram
Jarosław Zieliński prowadził działalność opozycyjną w latach osiemdziesiątych.  Od 1980 roku działał w niezależnym środowisku studenckim. W tym czasie zaangażował się w działania na rzecz rejestracji NZS, zniesienia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych i nawiązał współpracę z ,,Solidarnością”. Wziął czynny udział w protestach studenckich organizowanych w 1981 roku. 
Po 13.11.1981 r. nie zaprzestał działalności antykomunistycznej i rozpoczął kolportowanie pism ,,Prawda”, ,,Muchomor”, ,,Kret” oraz innych materiałów bezdebitowych, które rozprowadzał w akademikach i na szczecińskich uczelniach. Brał czynny udział w brutalnie tłumionych manifestacjach opozycyjnych w dniach 01-03.05.1982 r. oraz w pochodzie ,,Solidarności” w dniu 30.08.1982 r. Był uczestnikiem akcji pomocowych na rzecz osób represjonowanych z przyczyn politycznych i ich rodzin. Po ukończeniu studiów nie mógł znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie. 
Od 1985 zaangażował się w pracę na rzecz Ruchu Wolność i Pokój. W ramach licznych protestacyjnych akcji ulicznych rozwieszał plakaty oraz rozrzucał ulotki.
W związku z działalnością opozycyjną, pozostawał w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa. Był kilkakrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków