Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Żebrowski Jerzy

Jerzy Stanisław Żebrowski

ur. w 1937 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 456/2015
Biogram
Od 1980 r. członek krakowskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej. Uczestnik marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc w sierpniu 1981 r. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego organizator struktur  KPN. Współtwórca oraz szef Kierownictwa Akcji Bieżącej KPN Obszaru II KPN w Krakowie. Czynny przy kolportażu pisma „Niepodległość”
W dniu 28 października 1982 r. zatrzymany i internowany. Osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach – Piaskach. Zwolniony w dniu 7 grudnia 1982 r. 
Po uwolnieniu kontynuował działalność w  strukturach KPN. Wykonał m. in. stemple zawierające wizerunek orła stylizowanego na hitlerowskiego z wieńcem oraz napisem „WRON”, przy pomocy których Grupa do Zadań Specjalnych KPN oznaczała zarządzenia władz. Czynny przy wytwarzaniu ulotek. 
W dniu 18 maja 1983 r. ponownie zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Osadzony w Areszcie Śledczym w Krakowie przy ul. Montelupich. Zwolniony w dniu 26 lipca 1983 r. w związku z umorzeniem postępowania karnego na mocy przepisów amnestyjnych. 
W dniu 22 grudnia 1984 r. wziął udział w II Zjeździe KPN w Warszawie. Uczestnik manifestacji oraz mszy świętych odprawianych w intencji ojczyzny. Wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej