Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Grzesiak Zygmunt

Zygmunt Kazimierz Grzesiak

ur. w 1958 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 336/2022
Biogram
Od 1984 r. zaangażowany w działalność Liberalno – Demokratycznej Partii „Niepodległość”, kierując jej małopolskim oddziałem. W ramach działalności organizacyjnej doprowadził do rozbudowy struktur partii, m. in. poprzez zawarcie porozumień z innymi grupami opozycyjnymi. Zajmował się także redagowaniem i wydawaniem pisma „Niepodległość” oraz kolportażem ulotek.
Był jednym z pomysłodawców przeprowadzenia akcji zakłócenia oficjalnym obchodów pierwszomajowych w 1986 r. w Krakowie poprzez wystrzelenie granatów z gazem łzawiącym i ulotkami z wyrzutni ulokowanej na dachu budynku przy Rynku Głównym. 
Akcja zakończyła się niepowodzeniem z racji przedwczesnego odkrycia wyrzutni. W wyniku dochodzenia związanego z likwidacją wyrzutni, w dniu 9 lipca 1986 r. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Osadzono go w Areszcie Śledczym w Krakowie przy ulicy Montelupich. Zwolniony w dniu 25 kwietnia 1987 r. po uchyleniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Postępowanie karne w tej sprawie zakończono w dniu 25 czerwca 1987 r. na podstawie przepisów amnestyjnych.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN