Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Tyczyński Stanisław

Stanisław Robert Tyczyński

ur. w 1958 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 222/2023
Biogram
Będąc studentem fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jednocześnie fascynatem radia, w trakcie trwania strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie – Nowej Hucie w dniach 13-16 grudnia 1981 r. zorganizował niezależną stację radiową Radio Wolna Polska, która nadała kilka audycji zawierających programy informacyjne oraz muzykę patriotyczną. 
Po pacyfikacji strajku kontynuował działalność kierując grupą osób, która starała się nadawać krótkie audycje na terenie Krakowa, których czas ich emisji zapowiadano w prasie podziemnej. Emisję realizowano przy pomocy skonstruowanego własnoręcznie nadajnika radiowego. 
W 1982 r. grupa podlegająca podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej małopolskiej „Solidarności”, przyjęła nazwę Radio „Solidarność – Małopolska”. Kierował wówczas funkcjonowaniem radia zajmując się także, poza kwestiami technicznymi, doborem zespołu radia, a także przygotowaniem nagrań nadawanych audycji. W latach 1982-85 radio nadawało audycje na częstotliwości fonii programu 2 TVP w porach programów o wysokiej oglądalności, przez co docierały one do znacznej liczby odbiorców. 
Działalność tę prowadził do grudnia 1984 r., kiedy to wyjechał ze względów zdrowotnych do Francji. Samo radio funkcjonowało do przełomu kwietnia i maja 1985 r., kiedy to dokonano aresztowań osób zajmujących się jego prowadzeniem. Został wówczas objęty postępowaniem karnym, które, z uwagi na jego pobyt we Francji, zawieszono. 
Po powrocie w 1989 r.  do Polski założył Krakowską Fundację Komunikacji Społecznej, która powołała Radio Małopolska FUN, którego następcą jest Radio RMF FM.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej