Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Terlecki Ryszard

Ryszard Iwon Terlecki

ur. w 1949 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 203/2019
Biogram
Związany z ruchem hippisowskim. Uczestnik manifestacji studenckich w marcu 1968 r. w Warszawie i Krakowie. Od początku lat 70. czynny w duszpasterstwem akademickim „Beczka” oraz w Klubie Inteligencji Katolickiej.
Od 1977 r. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a następnie z Studenckim Komitetem Solidarności, zwłaszcza w zakresie prowadzenia niezależnych zajęć dydaktycznych, prowadzonych w ramach Uniwersytetu Latającego. Publikował też teksty w podziemnym piśmie SKS „Indeks”. Współautor podręcznika historii dla młodzieży szkolnej „Czego nie ma w podręcznikach” (wraz z Januszem Tadeuszem Nowakiem i Zbigniewem Solakiem), wydanego w 1979 r. przez podziemne wydawnictwo „Krzyż Nowohucki”.
Po powstaniu „Solidarności” członek związku. Został wykładowcą we Wszechnicy Robotniczej, działającej przy władzach regionalnych związku. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowany w niezależną działalność dydaktyczną, prowadzoną wzorem lat poprzednich w formie prelekcji odbywających się pomieszczeniach przykościelnych lub prywatnych, zaś od 1984 r. wykładowca Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego, działającego przy parafii pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach. Uczestnik Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka (International Human Right Conference), która odbyła się w dniach 25 – 28 sierpnia 1988 r. w zabudowaniach mistrzejowickiego kościoła. 
Autor licznych tekstów ukazujących się w drugim obiegu w „Solidarności Narodu”, „Polityce Polskiej”, „Małej Polsce”, „Solidarności Rolników”, „Krytyce” oraz „Robotniku Polskim”. W latach 1983 – 89 członek redakcji niezależnego kwartalnika opiniotwórczego „Arka”. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN